مرکز پاسخگويي: دفتر تبليغات اسلامي
گروه: امامت و تشيع
موضوع اصلي: نماز امامان
موضوع فرعي: نماز امام علي (ع) و امام سجاد (ع)
چطور امام اميرالمؤمنين عليهالسلام و امام سجاد در يك شب هزار ركعت نماز ميخواندند؟ در اين زمينه طوري توضيح دهيد كه يك جوان قانع شود.


پاسخ:
با توجه به اين كه در نماز مستحبي در هر ركعت خواندن سوره حمد تنها كافي است و خواندن سوره لزوم ندارد، از طرفي قنوت را هم ميتوان ترك كرد، نيز ميتوان به سلام آخر (السلام عليكم و رحمة الله و بركاته) اكتفا نمود، و در حال راه رفتن هم ميشود نماز مستحبي را خواند و براي ركوع و سجود اشاره نمود، در اين صورت رعايت قبله لازم نيست، خواندن هزار ركعت نماز در يك شب امري ممكن است، زيرا با اين كيفيت، هزار ركعت نماز حدود هفت يا هشت ساعت وقت لازم دارد.

در آن زمانها پس از غروب آفتاب معمولاً مردم در خانه هاي خود بودند و مثل امروز نبود كه تا ساعت ده شب مغازه ها باز باشد و مردم رفت و آمد داشته باشند و يا در خانه تا دوازده شب مشغول نگاه تلويزيون باشند و وقت خود را صرف اين امور كنند. به نظر ميرسد حدود هفت ساعت وقت براي نماز شخصي مثل اميرمؤمنان عليهالسلام كه عاشق نماز بود و از عبادت خسته نميشد، خيلي دور از انتظار نيست، مخصوصاً در شبهاي طولاني پائيز و زمستان. در اين شبها اگر پنج ساعت براي صرف شام و استراحت حساب كنيم، باز تا اذان صبح هفت ساعت و نيم باقي است.

در شبهاي كوتاه ميتوان شب و روز را با هم حساب كرد، از اين رو در روايات آمده كه اميرمؤمنان عليهالسلام در آخرهاي عمرش هر شبانه روز هزار ركعت نماز ميخواند.

بحارالانوار، ج 41، ص 23، حديث 16.

بنابراين، اصل مسئله امكان دارد.