مقدمه
 

سلام به بنيانگذار فرهنگ عاشورا كه ياد و نام آن حضرت، دل محبان و مواليانش را مالامال از اميد و نويد و سينه دشمنان مكتبش را لبريز از ترس و دلهره مي‌نمايد، و درود بر آن امام شهيدى كه در گرماى سوزان روز عاشورا در تنهايى و غربت، با آرامش و وقار و شهامت و اخلاص هر چه تمام‌تر، در قربانگاه عشق پيشانى بر خاك نهاد و با نيايشى شورانگيز و وصف ناپذير از همه پديده‌ها و ما سوى‌الله بريد و به آفريدگار خويش پيوست.

سلام و درود بر علی بن الحسین (ع) زنده نگاهدارنده فرهنگ عاشورا، آحياء فرهنگ خونين عاشورا و حفظ ارزش هاي آن يكي از مهمترين اهداف جامعه ي بزرگ اسلامي است. ترويج اين فرهنگ عظیم در سرتاسر جهان مي تواند روح خفته ي انسان هاي غفلت زده را بيدار كند. ما مسلمانان معتقديم كه تداوم جهان اسلام ميسر نيست جز با زنده نگه داشتن قيام خونين سيد الشهدا امام حسين عليه السلام، چراكه قيام آن امام همام به ما مي آموزد كه در برابر ظلم و ستم بايستيم و با اشاعه فرهنگ امر به معروف و نهي ازمنكر بيدادگري را ريشه كن كنيم. از اين رو زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا ضامن حيات دين اسلام و رسالت آسمانی پيامبراعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) است.

در عصر فناوري اطلاعات و با توجه به افزايش روز افزون نرم افزارهاي مذهبي و بالاخص در راس آن نرم افزارهاي مرتبط با اهل بيت (ع) ، متاسفانه توجه چنداني به مقام و منزلت حضرت امام سجاد (ع) نشده است .

از اين رو بر خود لازم ديديم جهت پيشبرد اهداف نشر نرم افزارهاي اهل بيت (ع) ، نرم افزار سيد الساجدين را نشر و به عموم ارائه دهيم .

در اين نرم افزار سعي شده است جامع ترين اطلاعات از قبيل ، كتاب ها ، مقالات ، اشعار ، تصاوير ، سخنراني ها و ... را تحت قالب نرم افزار با قابليت جستجو ، فيش برداري و چاپ از روي مطالب و تصاوير براي محبين اهل بيت (ع) بالاخص آن حضرت (ع)  جمع آوري گردد .

از جمله قسمت هاي جالب اين نرم افزار ، دسترسي آسان به صحيفه سجاديه با قابليت نمايش ترجمه ، آيات مرتبط ، احاديث مرتبط در كنار صوت آن است كه قابليت جستجو و فيش برداري از آن را در كنار آن خواهيد ديد .


ويژگي ها

 

ـ پرسمان

        نزدیک به 50 پرسش و پاسخ  پیرامون مسائل مختلف مربوط به امام سجاد (ع) بصورت موضوع بندی شده (گروه، موضوع کلی و موضوع خاص)

 ـ كتابخانه ديجيتالى
         115  عنوان کتاب و 110 عنوان مقاله  پیرامون شخصیت امام سجاد (ع)

 - صحیفه سجادیه

        فهرست فارسی ادعیه کتاب صحیفه سجادیه با بیش از 40 عنوان ترجمه و 30 عنوان شرح دعای (به زبان فارسی و عربی) با قابلیت نمایش تفکیکیی فرازهای ادعیه و همچنین نمایش آیات و احادیث مرتبط با موضوع  و همچنین فهرست موضوعی کاملی از ادعیه صحیفه سجادیه

 ـ حکایات
        نزدیک به 80  عنوان حکایات و به صورت متني و 40 داستان به صورت صوتي و تصویری پيرامون امام سجاد (ع)

 ـ احادیث
110 عنوان  حدیث (با ترجمه فارسی و ذکر ماخذ ) بصورت گروه بندی شده

 ـ کتابشناسی

از ديگر ويژگى‌هاى اين برنامه معرفى حدود 850 عنوان كتاب درباره امام سجاد عليه السلام‌ به زبان فارسى، عربى، پشتو، انگلیسی و... است؛ تا زمينه‌ تحقيق بيشتري فراروي محققان و پژوهشگران باز نمايد.

 ـ اشعار
        80 قطعه شعر  به صورت غزل و قصیده و دوبیتی بصورت متنی و صوتی

 

 ـ زندگی نامه

        معرفی کامل زندگی نامه آن حضرت بصورت دسته بندی شده  از ولادت تا شهادت آن حضرت

 

ـ گالری تصاویر
گالرى متنوعى شامل بیش از 130 تصویر مربوط به امام سجاد عليه السلام‌ شامل: ویژه‌نامه‌های ولادت، شهادت و همچنین تصاویری هنری مرتبط  که دارای قابلیت‌های ذخیره، چاپ، نمایش به صورت اسلایدی و همچنین انتخاب تصاوير به عنوان تصویر زمینه ویندوز می‌باشد.

 

ـ نوا و نما

مجموعه صوتی کامل و جالبی از مولودی،  (30 مورد)، مرثيه خواني (14 مورد )،  سخنرانی‌ها (20 مورد از عالمان و شخصیت‌هایی همچون: حجت الاسلام انجوي نژاد ، آيت الله مجتهدي تهراني)، فيلم و مديحه سرائي و...


 

تهیه کننده:

معاونت اطلاع رسانی مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)
 

رياست و اشراف مؤسسه:
آيت الله دکتر سيد محمد حسيني قزويني

 

مدير فني و اجرايي:
سيد محمد جواد حسيني

برنامه نويس:
سيد محمد جواد حسيني


گرافيک :
میثم گلبابائی

 

تهیه و استخراج اطلاعات:
سید محمد موسوی
امیر چنگیزی

صادق حسيني

مجتبي موسوي


کارشناس ارزیاب :
اميرچنگيزي


 

 

 

 مؤسسه تحقيقاتى حضرت ولى عصر (عج )
قم : خيابان شهدا کوچه ممتاز کوچه هفتم پلاک 39، تلفن 02537840413

www.valiasr-aj.com
 info@valiasr-aj.com